با توجه به وجود انواع و اقسام رایحه‌های موجود در بازار، خرید عطر بسیار دشوار است. درکنار انواع مختلف رایحه، عطرهای مختلف با غلظت‌های متفاوت نیز موجود هستند. معمولا غلظت عطر در زیر نام عطر بر روی شیشه حک شده است. منظور از غلظت عطر، قدرت پخش شوندگی عطر می‌باشد. معمولا عطرهای با غلظت بالا، حاوی روغن عطری بیشتر و الکل کمتری هستند. انواع عطر براساس غلظت به دسته‌های مختلفی از جمله پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و اوفرایش تقسیم می‌شوند.

 

 

 پرفیوم (Parfum)

این نوع عطر که با اسامی دیگری همچون اکستریت دوپرفیوم (Extrait de Parfum) یا عطر خالص نیز شناخته می‌شود بیشترین میزان غلظت را دارد. غلظت عطر در پرفیوم بین ۱۵ تا ۴۰ درصد است؛ با این حال، غلظت بسیاری از پرفیوم‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است. پرفیوم در میان تمام انواع عطر دوام بیشتری دارد و معمولا بین ۶ تا ۸ ساعت بر روی لباس یا بدن، رایحه خوش متصاعد می‌کند. همچنین پرفیوم به علت غلظت بالایش، گران‌ترین نوع عطر نیز محسوب می‌شود. افرادی که پوست حساس دارند بهتر است از پرفیوم استفاده کنند، چرا که الکل موجود در آن در مقایسه با سایر عطرها، کمتر است و بنابراین مانع خشک شدن پوست می‌شود.

 

ادوپرفیوم (Eau de Parfum)

در مرحله بعد، ادوپرفیوم (EDP) بیشترین میزان غلظت را دارد. غلظت این عطر معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. به طور میانگین ادوپرفیوم بین ۴ تا ۵ ساعت دوام دارد. از نظر قیمت، از پرفیوم ارزان‌تر بوده و حاوی الکل بیشتری است. استفاده از آن برای پوست‌های حساس توصیه می‌شود. این نوع عطر رایج‌ترین نوع موجود در بازار است و مناسب استفاده تمامی افراد است.

 

ادوتویلت یا ادوتوالت (Eau de Toilette)

غلظت عطر در ادوتویلت بین ۵ تا ۱۵ درصد است. قیمت آن نسبت به ادوپرفیوم کمتر است و یکی از محبوب‌ترین انواع عطرهای بازار است. EDT معمولا بین ۲ تا ۳ ساعت دوام دارد. افراد معمولا از ادوتویلت برای مصرف روزانه و ادوپرفیوم برای مصرف شبانه و مجالس رسمی استفاده می‌کنند. این واژه از زبان فرانسه گرفته شده است و معنای «آماده شدن» دارد.

 

ادکلن (Eau de Cologne)

غلظت عطر در ادکلن (EDC) بسیار کمتر از سایر عطرهای عنوان شده است و بین ۲ تا ۴ درصد روغن عطر دارد و حاوی مقادیر بسیار زیادی الکل است. قیمت آن در مقایسه با سایر موارد ارزان‌تر است؛ با این حال رایحه آن معمولا بیشتر از ۲ ساعت دوام دارد. ادکلن معمولا در شیشه‌های بزرگ عرضه می‌شود و بیشتر به عنوان رایحه فضا از آن استفاده می‌شود. در قدیم، به عصاره ترکیب گیاهان و مرکبات ادکلن گفته می‌شده است.

 

اوفرایش (Eau Fraiche)

اوفرایش مشابه ادکلن است و رایحه آن معمولا تا ۲ ساعت دوام دارد. غلظت آن معمولا از ادکلن کمتر بوده و بین ۱ تا ۳ درصد است. اگر چه اوفرایش غلظت اندک دارد، اما حاوی مقادیر بالای الکل نیز نمی‌باشد، بلکه در این محصول آب جایگزین الکل شده است.
علاوه بر موارد مطرح شده، تستر (Mists)، افترشیو (Aftershave) و سایر عطرها در بازار موجود هستند. عطرهای با غلظت بالا قیمت بسیار زیادی دارند، بنابراین بهتر است پیش از اقدام به خرید عطر، از انواع موجود و مورد دل‌خواه خود اطمینان حاصل کنید. همچنین، به نوع خاص عطر نیز باید توجه داشته باشید. بنابراین، با توجه به انواع رایحه‌های موجود، خرید عطر آسان نیست اما ممکن است.