مي‌گويند عطر را فرانسوي‌ها اختراع كردند تا هرچه مي‌توانند از حمام كردن فاصله بيشتري بگيرند! اما نيت آنها هرچه بوده، امروزه عطر و ادكلن به يكي از بزرگترين صنعت‌هاي جهان تبديل شده و حتي مي‌توان با كمي اغراق، آن را هنر دانست.

مي‌گويند عطر را فرانسوي‌ها اختراع كردند تا هرچه مي‌توانند از حمام كردن فاصله بيشتري بگيرند! اما نيت آنها هرچه بوده، امروزه عطر و ادكلن به يكي از بزرگترين صنعت‌هاي جهان تبديل شده و حتي مي‌توان با كمي اغراق، آن را هنر دانست. از سوي ديگر، اگر ادكلني نامرغوب به بازار روانه شود و با انتقاد و عدم استقبال مواجه شود، مي‌تواند نمره منفي بسيار بزرگي براي شركت توليدكننده خود به حساب بيايد.

در دنياي مد، ادكلن محصولي بسيار حساس است كه به راحتي مي‌تواند با سليقه همه جور باشد يا هيچ محبوبيتي به دست نياورد، اما خريدن عطر، به‏ويژه اگر به قصد هديه دادن باشد، يكي از سخت‌ترين كارهاست. در آغاز سال جديد ميلادي، مجله انگليسي ووگو به بررسي ۱۰ ادكلن برتر پرداخته كه سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شده‌اند. ما با هم اين ۱۰ ادكلن را مرور مي‌كنيم.B از بالنژيا

ادكلن B محصول بالنژيا در صدر اين فهرست است. B اولين عطري است كه اين شركت توليد كرده، اما در عين حال پشتوانه قوي هم دارد. شركت طراح بالنژيا با حدود صد سال قدمت، از آن نام‌هايي است كه مي‌توان با شنيدنش از كيفيت محصولش اطمينان داشت.

http://myatr.ir/wp-content/uploads/2017/04/s1659325-main-zoom-9.jpg

B عطري است با رايحه‌اي قوي و نزديك به بوي زنبق و ته‌مايه‌هاي بوي سدر و مشك. به نظر مي‌رسد اين طراح ۳۱ ساله موفق سعي كرده با توليد اين ادكلن، كاري كند تا هنگام استشمام آن، حس كنيد در جنگلي استوايي و گرم اما مطبوع و پر از انواع گل‌ها و درختان خوشبو هستيد. بطري اين ادكلن نيز بسيار زيبا و ظريف است.


موهاوي گوست از بيردو

بيردو كمتر از ۱۰سال است كه كار خود را آغاز كرده اما در بازار عطر و ادكلن، به‏ويژه در زمينه ادكلن‏هاي مردانه جايگاه خوبي براي خود ايجاد كرده است. موهاوي گوست محصول امسال شركت سوئدي بيردو را هم مردان و هم زنان مي‌توانند استفاده كنند.

http://myatr.ir/wp-content/uploads/2017/04/Byredo-Blanche-100-ml_303-019_0-7.jpg

اين ادكلن با الهام از گل گوست ساخته شده است که ویژگی‌اش رشد كردن در بيابان‌هاي منطقه موهاوي در ایالات‌متحده است. موهاوي گوست عطر شيريني داشته و تركيبي است از مشك، گياه ماگنوليا، عنبر و سدر.


نات از بوتگا ونتا

عطري باروح و تازه با بسته‌بندي زيبا و ظريف. شركت ايتاليايي بوتگا ونتا اين عطر را با الهام از منطقه ساحلي نات، در ايتاليا توليد كرده و پاييز امسال به بازار عرضه كرد.

Image result for ‫نات از بوتگا ونتا‬‎

شكوفه پرتقال، اسطوخودوس، گل رز، گياه صد توماني با پايه‌اي از مشك و گياه تانكا، عناصر تشكيل‌دهنده عطر ايتاليايي نات هستند كه عطري شيرين و خوشبو را براي خانم‌ها به بازار عرضه كرده است. نات در سه اندازه ۳۰، ۵۰ و ۷۰ ميلي‌ليتري توليد شده است.


Reveal از كالوين كلين

نمي‌توان از مد حرفي زد و نامي از كالوين كلين نبرد. اين شركت آمريكايي كه در اواخر دهه ۱۹۶۰ كار خود را آغاز كرد و با جين‌هايش معروف شد، اولين بار در سال ۱۹۸۱ عطرهاي خود را به بازار عرضه كرد و تاكنون ۱۱۲ عطر توليد كرده است.

Image result for ‫Reveal از كالوين كلين‬‎

Reveal دو نوع مردانه و زنانه دارد. نوع زنانه اين ادكلن اوايل پاييز عرضه شد؛ ادكلني نشاط آور با بويي كمي تند كه هم تبليغات بسيار زيادي داشته و هم فروش خوبي تاكنون براي كالوين كلين به ارمغان آورده است.


افيون سياه از ايو سنت لوره

افيون سياه؛ حتي نام اغوا كننده‌اي دارد و با بطري مشكي رنگ، بسياري از نگاه‌ها را به سوي خود خيره كرده است. با ته‌بويي از قهوه، همراه با عصاره فلفل صورتي، شكوفه پرتقال، گل ياسمن، وانيل، نعناع هندي و سدر، افيون سياه به ادكلني تند و پرانرژی تبديل شده است.

Image result for ‫افيون سياه از ايو سنت لوره‬‎

ايو سنت لوره، شركت فرانسوي است كه در دهه‌هاي ۱۹۶۰ و ۷۰ جايگاه خود را در بازار مد تثبيت كرد؛ اين شركت تاكنون ۱۳۹ عطر را روانه بازار كرده كه اولين آنها در سال ۱۹۶۴ بوده و آخرين آنها افيون سياه است كه پاييز ۲۰۱۴ به بازار آمد.


مای‌باربري از باربري

Image result for ‫مای‌باربري از باربري‬‎

باربري، شركت قرن هجدهمي لوكس انگلیسی كه هنوز هم توليدكننده لباس‌هاي خانواده سلطنتي انگلستان است، پنجاه‌و‌ششمين ادكلن خود را پاييز امسال روانه بازار كرد. My Burberry كه به‌گفته طراحان آن تلاش كرده تا حال و هواي جزيره را در خود جاي دهد با بويي به شيريني بوي باغ‌هاي باران خورده انگليسي، تركيبي از عصاره ترنج، برگ گل شمعداني، درخت به طلايي با پايه نعناع هندي و مشك و رز، سعي مي‌كند نماينده سليقه انگلیسی در بازار مد باشد.


Patchouli Absolut از تام فورد

Image result for ‫Patchouli Absolut از تام فورد‬‎

اولين ادكلن تام‌فورد با نام اركيده سياه در سال ۲۰۰۶ به بازار رفت و پس از چند تجربه موفق، امسال تام فورد با Patchouli Absolut سعي دارد خود را در بازار مد حفظ كند. Patchouli Absolut همانطور كه از نام آن پيداست (Patchouli به معناي نعناع هندي است) عطري با بوي تند و گرم است كه هم براي مردان و هم براي زنان طراحي شده. اين عطر با تركيب برگ بو، رزماري و خزه با پايه چرم، مشك و عنبر توليد شده است.


نارسيسو از نارسيسو رودريگز

نارسيسو رودريگز، اين طراح مد آمريكايي كوبايي الاصل، پس از آنكه سال‌ها به‌عنوان طراح آزاد با شركت‌هاي مختلف – ازجمله كالوين كلين – كار كرد  در اواخر دهه ۱۹۹۰ برند نارسيسو رودريگز را ثبت كرده و حالا در ميان برترين شركت‌هاي مد قرار گرفته، اما توليد عطر و ادكلن را از سال ۲۰۰۳ آغاز كرد.

Image result for ‫نارسيسو از نارسيسو رودريگز‬‎

بیست و چهارمین عطر توليدي رودريگز، نارسيسو نام گرفت؛ عطري شيرين با بوي مُشكي آرام‌كننده و در عين حال انرژی بخش و كاملا مختص خانم‌ها. رودريگز با استفاده از مشك و دو نوع سدر سياه و سفيد در پايه اين ادكلن، تمام تلاش خود را كرد تا رايحه‌اي كلاسيك براي خانم‌ها به بازار عرضه كند.


فوريوسا از فندي

نمي‌توان ليستي از ادكلن‌هاي خوشبو تهيه كرد و تنها از يك ايتاليايي نام برد. خانواده فندي سال‌هاست كه در صنعت مد خوشنام هستند و هرچند اين برند را بيشتر با كيف‌هاي زنانه مي‌شناسند، اما اكنون نوبت چهارمين نسل از خاندان فندي است تا استعداد ذاتي خود را در مد و ادكلن محك بزنند.

عطر-زنانه-100-میلی-لیتر-فندی-مدل-فوریوسا-ادوپرفیوم-fendi-furiosa-eau-de-parfum-for-women-100ml

دلفينا فندي، دختر خانواده اين كار را با عطر زنانه فوريوسا انجام داد؛ عطري با رايحه تند و با پايه ترنج، بخور و كهربا. البته بطري زيبا و بسته‌بندي جذاب آن را نمي‌توان ناديده گرفت.


Wood Sage & Sea Salt از جو مالون

Image result for ‫Wood Sage & Sea Salt از جو مالون‬‎

يك عطر بريتانيايي ديگر و باز هم با نگاهي كامل به دريا و بريتانيا. جو مالون با بيش از ۶۰ عطر كه در ۲۰ سال گذشته توليد كرده، سليقه مشتريان خود را به خوبي مي‌داند. جو مالون با توليد Wood Sage & Sea Salt (چوب سيج و نمك دريايي) كاملا به ريشه‌هاي انگليسي خود بازگشته تا هواي نمكي ساحل و صخره‌هاي ساحلي جزيره بريتانيا را با رايحه‌اي تند به مشتري خود ارائه دهد. تركيب اصلي اين ادكلن از دانه‌هاي مشك و جلبك تشكيل شده است.